Bakan Çavuşoğlu, MÜSİAD Antalya Dost Meclisi'ne Konuk Oldu

Müsiad Antalya

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şubesi, Kepez Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun konuk olduğu Dost Meclisi Toplantısı'nda iş, siyaset, bürokrasi ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerini buluşturdu.

Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Resul Lekesiz, katılımlarından dolayı Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAvuşoğlu'na ve konuklara teşekkür ederek, iş dünyasına olduğu kadar toplumun her kesimine karşı sorumlu bir STK olarak faaliyetlerine devam ettiklerini belirtti. MÜSİAD’ın güçlü bir sivil toplum kuruluşu olduğunu kaydeden Lekesiz, tüm olumsuzluklara rağmen ekonomik alanda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 2013 yılında Gezi Olayları'yla başlayıp daha sonra 17/25 Aralık süreçleri ve 15 Temmuz Darbe Girişimi'yle devam eden ve bugün terörle çirkin yüzünü gösteren sürecin, finansal terör ayağı ile oynanan tüm oyunların farkında olduklarını ve buna boyun eğmeyeceklerini, her zaman olduğu gibi milli iradenin yanında yer almaya devam edeceklerini söyledi. Ülkemizin yeni anayasa ile hak ettiği seviyelere ulaşacağına inandıklarını kaydeden Lekesiz, önümüzdeki referandum sürecinin önemine vurgu yaparak sözlerini noktaladı.

Daha sonra söz alan Mevlüt Çavuşoğlu da gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi. Konuşmasında her türlü bela ile mücadele ettiklerini belirten Çavuşoğlu, 15 Temmuz öncesinde de darbe girişimlerinin olduğunu kaydetti. Türkiye’ye terör örgütleri üzerinden saldırıların başladığına dikkat çeken Çavuşoğlu, “Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) başka kimliklere bürünmeye başladı. Rus Büyükelçisinin öldürülmesi olayına karışan polis haindir. Bunlar yıllarca devletin içine sızmış hainlerdir. Bunun üstünde kimler var araştırıyoruz” dedi.

İçerde de dışarıda da topyekün mücadele edeceğiz
Rusya Büyükelçisine yapılan saldırının amacının Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmaya yönelik olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Suriye’deki istikrarı engellemek istediler. Bir şeyi unutuyorlar; bu ülke gerçekten bölünmez ve parçalanmaz. Biz bunları aşacağız. Bunlar için çalışıyoruz. Hain tuzaklar karşısına tuzakların en hayırlısını kurana Allah’a güveniyoruz. Durmak ve yılmak yok. Fırat Kalkanı Operasyonunda şehitlerimiz oldu. PKK hainlerini inlerinde vurmak için sınır ötesine geçiyorsak DAEŞ unsurlarını da sınır ötesinde etkisiz hale getirmek zorundayız. İçeride de dışarıda da topyekün mücadele edeceğiz. Ülkemizi büyütmek için ekonomimizi canlandırmamız lazım. Türkiye’de yatırımları arttıracağız” dedi.

Diplomasiyi hızlandırmamız lazım
Antalya’da da tüneller, yollar, hastaneler yapmaya devam ettiklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Dış politikada bir yandan FETÖ ile mücadele edeceğiz. Dışarıda bunlar ile mücadele önceliğimizdir. Diplomasiyi hızlandırmamız lazım. Hangi ülke Halep’e yardım eli uzattı. Tüm dünya gördü ki yaparsa Türkiye yapar. Biz dünyada mazlumların sesiyiz. Bu sorunu çözmek için mücadele ediyoruz. Anlaşmalar yapıyoruz, uygulayan yok. Gelin bu işi beraber çözelim diyoruz. Ortada bir savaş ve dram var. Bu işi kökten çözmek için ateşkesi sağlamamız lazım” dedi.

Biz Suriye toprakları üzerinde pazarlık yapmayız
Suriye’de akan kanın durması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “Biz Suriye toprakları üzerinde pazarlık yapmayız. Bizim Suriye topraklarında gözümüz yok. Suriye halkı ne diyor muhalefet ne diyor o önemlidir. Esad’a razı olmak gibi bir şey yok. Bu tür yorumlar yapılıyor. Bu yapılanlar unutulmaz. Herkesin kabul edeceği bir yönetim olması gerekiyor. İnsanı dış politikamızı sürdürmeye devam ediyoruz. 2015 yılında 3,2 milyar dolar yardım yapmışız. Yardımlarımızı daha da devam ettireceğiz. Uluslararası örgütlerde aktif olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği Anlaşması’nı güncelleyeceğiz
Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği Anlaşmasını güncelleyeceklerini açıklayan Çavuşoğlu, “Engelleri ve vizeleri kaldıracağız. Az gelişmiş ülkelerin haklarını korumak için de mücadele edeceğiz. Dünyaya açılımlarımız devam ediyor. Afrika ile ticaretimizi 23 milyar dolara çıkardık. Bölgede iş birliğimizi arttırmak için bütün güçlerimizi kullanmalıyız. Bizim güçlü ve istikrarlı olmamız gerekiyor. Şu an yapılan saldırılarda amaç, istikrarı bozmak. Türkiye çok daha güçlü bir ülke olacak” dedi.

Türkiye’ye uygun bir sistem Cumhurbaşkanlığı sistemidir
Cumhurbaşkanlığını sistemini çok iyi anlamak gerektiğini açıklayan Çavuşoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Buna karşı çıkanlar var. Özellikle PKK karşı çıkıyor. Bu işi başka yerlere çekmek isteyenler var. Bu sistem seçimle değil de atanma ile mi gelecek? Bu sistemde halk karar verecek. Halkın sağduyusu her şeyi çözer. Ben, cumhurbaşkanlığı sistemini üniversite yıllarından beri savunurum. Demirel döneminde de düşüncelerimi söyledim. Türkiye’ye uygun bir sistem cumhurbaşkanlığı sistemidir. Bunu da gerçekleştireceğiz. Bırakalım halk kendisi karar versin. Türkiye bu sistem ile birçok sorununu çözecek” dedi.

Sen iktidara gelemiyorsan bu benim sorunum değil
Çavuşoğlu, CHP’yi de eleştirerek, “Sen iktidara gelemiyorsan bu benim sorunum değil. Her gün politika değiştiriyorsun. Halk sana nasıl güvenecek? Dış politikasını sana teslim eder mi? Etmez. Sen demokrasi ile başa gelemiyorsun, darbeleri destekliyorsun” şeklinde konuştu.

MÜSİAD Üyelerinin ve davetlilerin ilgiyle takip ettiği program, Bakan Çavuşoğlu ve milletvekillerinin MÜSİAD Antalya Şubesi'ne son dönemde üye olan üyelerinin üye kitlerini takdim etmesi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Paylaş: Facebook Twitter Whatsapp

Resim Galeri

Diğer Duyurular

Tüm Hakları Saklıdır. | Aksi belirtilmedikçe; kaynağı belirtilerek alıntı yapılan içerikler hariç tüm görsel materyaller, sayfalar ve içerikler MÜSİAD Antalya Şubesi’ne aittir. İzin alınmaksızın ve kaynak belirtilmeden kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz.